UNDER CONSTRUCTION

спорт

класиране

Рекордно класиране до момента през сезона – 17-о място в слалома за ФИС в Райтералм, Австрия, записа самоковецът Георги Околски. Спортист № 10 на града ни за 2016 г. завърши с общо време от двата манша 1:47.56 мин. и с изоставане от 2.29 сек. от победителя Зан Спилар от Словения се нареди на престижната 17-а позиция. 18-годишният алпиец изпревари 96 скиори, а други 26 не успяха да завършат състезанието.

Спортист № 1 на Самоков за 2016 г. – сноубордистът Валентин Миладинов, започна ударно международното си участие през сезона. Възпитаникът на клуб „Бороборд” грабна бронзовия медал в дисциплината бордъркрос на състезанието за юноши на ФИС-джуниър в Чехия.

Седем златни медала грабнаха сноубордистите на клуб „Бороборд” от състезанията за купа „Пампорово”, състояли се на писта „Стената” в едноименния курорт. Тройни победи в дисциплините слалом, гигантски слалом и слоупстайл завоюваха Неда Пенчева /момичета до 13 г./ и Борис Петров /момчета до 15 г./. Марто Бойчев спечели слоупстайла при момчетата до 11 г., като добави и пето място на слалом. Още няколко представители на „Бороборд” – Никола Василев, Димитър Кучиев, Иван Христов, Пламен Кръстев, Симеон Чалъков и Павел Вълков, влязоха в първата десетка в своите възрастови категории. По едно бронзово отличие към успехите на самоковските сноубордисти добавиха представителите на клуб ОуТиПи Георги Караджинов и Камен Сотиров, а Ерик Ненков, Никола Бушев, Марио Веселинов и Яна Попова също влязоха сред най-добрите 10 в отделните дисциплини.

Трима самоковски ски-бегачи ще представят България в състезанието за купа „Тополино“, двама са ученици в СУ „Н. Велчев“ Състезателите на СК „Рилски скиор“ и ученици в Спортно училище „Н. Велчев“ Александър Огнянов и Марио Матиканов се включиха в контролното състезание за определяне отбора на България за участие в 34 –то състезание, популярно като неофициално Световно първенство за деца „Тополино“. Те оглавиха класирането в своите възрастови групи в бягането – класически стил, съответно на 7 км и 5 км. Третият е Дани Чаушев, ученик в 4 кл. в ОУ „Митрополит Авкс. Велешки“. Надпреварите се състояха в Боровец на писта “Бистрица”. На 21 и 22-ри януари състезателите, водени от треньора Лиляна Кръстева, ще се впуснат в битка за челни класирания сред конкуренция от 200 скиори за всяка възраст от цял свят.

Под пълната доминация на самоковските скиори – момчета и момичета до 16 г., преминаха състезанията по слалом и гигантски слалом за купа „Пирин”, състояли се на писта „Чалин валог” в Банско. Двойни победители в надпреварите станаха Антон Томов и Ева Вукадинова, а веднага зад Вукадинова в слалома се нареди Никол Николова. Шести и осми зад Томов в слалома завършиха адашите Георги Конярски и Георги Асенов, а последният финишира 9-и в гигантския слалом. Още три медала грабнаха скиорите в категорията до 14 г. Сребро и бронз в слалома и гигантския слалом заслужи Георги Морунов, а Стефан Ярловски завърши втори в гигантския слалом и 6-и в слалома. Мартин Ярловски записа 11-о и 12-о място, а Влади Владимиров бе 10-и и 16-и. Мартина Иванова остана на косъм от място в призовата тройка, като на два пъти даде четвърти резултат. Белослава Маджарова пък бе 9-а в гигантския слалом. Всичките ни скиори - участници в надпреварата за купа „Пирин”, са представители на клуб „Боровец” и са ученици в СУ „Никола Велчев”. Треньор им е Борислав Банков, учител по ски алпийски дисциплини в училището.

Девойките на „Рилски спортист” влязоха със загуба в календарната 2017 г., след като бяха надиграни със 79:58 при визитата си на „Балкан” в Ботевград на 15 януари. „Зелените” влязоха ударно в мача и още в началото натрупаха двуцифрена преднина, която постепенно увеличиха и през втората част тя достигна 21 пункта – 51:30. Самоковки се представиха по-достойно в третия и четвъртия период, но така и не успяха да намалят пасива си. В следващия кръг възпитаничките на Борислав Трифонов ще имат ново гостуване, този път на аутсайдера „Тони 7”. Двубоят в Сливен е насрочен за събота, 21 януари, от 16 ч.