спорт

оценка: / 0
лошотличен

старт

Красимир Анев показа най-доброто от себе си в индивидуалния старт на 20 км за Световната купа в италианския зимен център Антхолц-Антерселва на 20 януари и записа върхово постижение през сезона – 6-о място. Нашето момче повали 19 от 20-те мишени на пистата и с отлично бегово време си осигури място в топ 6.

Рекорд за Краси си остава четвъртата позиция в масовия старт в Оберхоф /Германия/ през сезон 2014/2015. Анев измина дистанцията в петък за 51.57 мин., като остана на 1:15 мин. от шампиона Антон Шипулин от Русия. Най-напред от останалите българи в надпреварата завърши Димитър Герджиков, който се нареди 46-и. Седем позиции зад него финишира Владимир Илиев, а Михаил Клечеров се класира 55-и. Поредно силно представяне направи щафетата на България по време на съботното състезание на 4 х 7.5 км. Квартетът ни, воден от Красимир Анев и допълнен от Антон Синапов, Димитър Герджиков и Владимир Илиев, използва само 9 допълнителни патрона на рубежа и завърши на 11-о място. Краси Анев предаде на първи пост щафетата на Антон Синапов със само 25-секундно изоставане и място в шестицата. Шампион стана тимът на Германия, изпреварил със само една секунда четворката на Норвегия. Място в тройката и в третото щафетно състезание през сезона за Световната купа намери отборът на Русия.

Нов неуспех в опитите си да се класира за официален старт за Световната купа по ски скок регистрира Владимир Зографски. Самоковецът направи опит от 110.5 метра и със 102.9 точки остана на 48-о място в квалификацията на 134-метровата шанца в Закопане, Полша, на 20 януари. На последната 40-а позиция, даваща право за участие в надпреварата в неделя, се класира австриецът Даниел Хубер със скок от 115 метра. Победител в състезанието стана полякът Камил Щох, изпреварил германците Андреас Велингер и Рихард Фрайтаг.

“Рилски спортист” се върна на победния ход в Националната баскетболна лига след като на 21 януари срази с категоричното 101:85 “Берое” в “Арена Самоков”. Домакините влязоха по-добре в двубоя, но след силна серия от 14 безответни точки старозагорци дръпнаха с пет пункта на почивката за 44:49. Ударно начало на третата част и серия от 11:2 позволи на самоковци отново да излязат напред в резултата. В края на този период възпитаниците на Людмил Хаджисотиров реализираха още една подобна серия от 13:3 и си осигуриха комфортен аванс, който бе затвърден и в последната част за крайното 101:85. Нашите момчета имаха предимство в основните компоненти на играта – стрелбата от фауллинията и от зоната за 2 и 3 т.; борбата; асистенциите и блокираните изстрели. За втори път през сезона “Рилски” премина 100-точкова граница, като с най-голям принос за убедителния успех бе Еван Бруинсма, отбелязал 21 т. Капитанът Йордан Бозов и Златин Георгиев-Голди се отличиха с по 18 пункта, а американците Ди Джей Шелтън и Келвин Паркър добавиха съответно 13 и 12 т. В следващия кръг самоковският отбор почива.

Вторият отбор на Рилски спортист записа втора победа над Шумен в баражите за първата шестица на А група, мъже, този път с 80:75 като гост. На косъм от трипъл-дабъл за победителите остана Адриян Секулов, който приключи с 18 точки, 10 борби и 9 асистенции. Денислав Вутев се включи със 17 точки, а 15 и 8 борби имаше Николай Стоянов.

В петък-20 януари, вечерта Боровец събра автомобилни фенове на тазгодишния зимен тестдрайв на Илия Царски. 18-кратният рали шампион кара Mitsubishi Evo 9 на стария шейкдаун на рали България от Боровец до Бели Искър. Преди началото на теста Царски проведе и инструктаж за шофиране в зимни условия.