спорт

оценка: / 0
лошотличен

Влади Илиев стана европейски шампион по биатлон, Краси Анев е трети

Вторият състезателен ден от тазгодишното Европейско първенство премина под българска доминация. Двамата ни най-елитни състезатели бяха невероятни в спринта на 10км. и окупираха почетната стълбичка. Името на днешния герой е Владимир Илиев. Българинът от Троян сбърка само веднъж на стрелбището и излезе на 4 сек. изоставане след последната стрелба. Нашето момчето даде всичко от себе си във финалните метри и грабна Европейската титла. Днешното отличие е трето за Владо Илиев от Европейски първенства, но предишните да са с бронзов цвят. Днес историята беше пренаписана, защото това е първи златен медал за България от подобен форум при мъжете. Красимир Анев продължава перфектното си представяне на стрелбището. Българинът повали всички мишени и се пребори за бронзовото отличие от шампионата на стария континент. Победителят от дългата дисциплина - Александър Логинов завоюва сребърният медал.

Три титли, един сребърен и пет бронзови медала завоюваха състезателките на "Рилски спортист-2000" на държавното лично първенство по борба класически стил за девойки, кадетки и момичета в Горна Оряховица. Шампионски титли спечелиха Биляна Дудова в кат. 59 кг и Боряна Борисова /до 72 кг/ при девойките и Мартина Шоргова /до 70 кг/ при кадетките. Дудова надви в епичен финален сблъсък съотборничката си Александрина Кашинова, останала със сребърен медал, и бе обявена и за най-технична състезателка на турнира. Бронзови отличия заслужиха Кристина Лазарова /51 кг/, Сезен Белберова /63 кг/ и Йоана Маринкова /67 кг/ при девойките и Габриела Додова /43 кг/ и Йоана Стоичкова /70 кг/ при кадетките. Челни класирания при девойките постигнаха още Мариела Танева /4-а в кат. 55 кг/ и Алберта Спасова /5-а в кат. 44 кг/, както и Мария Барутска /5-а в кат. 46 кг/ и Десислава Асенова /8-а в същата категория/ при кадетките.

Отличните условия, които предлага многофункционалната спортна зала „Арена Самоков”, както и самият ни град, се оказаха решаващи за избора на Самоков за домакин на европейско първенство по волейбол за момичета до 16 години. Това ще бъде дебютен форум в тази възрастова група при дамите, включен в календара на Европейската конфедерация по волейбол. Освен в нашия град, мачове от шампионата ще се играят и в София. Надпреварата ще се проведе от 21 до 29 юли 2017 г. *** Вторият отбор на „Рилски спортист” започва с домакинство на „Чавдар” /Троян/ надпреварата в първата шестица на мъжката „А” група – второто ниво на родния баскетбол. Мачът е насрочен за неделя, 29 януари, от 17 ч. в „Арена Самоков”. Жребият за втората фаза на първенството – за първата и втората шестица на шампионата, бе теглен в пенеделник, 23 януари, след изиграването на плейофните двубои. Дубълът на „Рилски” отстрани след два успеха втория в Източния регион тим на „Шумен”. Компания на самоковския състав ще правят още четири отбора от Западната дивизия – „Чавдар” /Троян/, „Видабаскет” /Видин/, „Академик” /София/ и вторият състав на „Левски”. Единственият отбор от Източния регион, успял да се класира за сборната първа шестица, е този на Икономическия университет във Варна.

Самоковският скиор Георги Околски не успя да дублира сребърното си отличие от първия ден на състезанията за ФИС в Пампорово. 18-годишният алпиец остана на косъм от място в призовата тройка на 26 януари, като с общо време от двата манша 1:41 мин. завърши 4-и. Георги пропусна пред себе си единствено румънеца Александру Барбу, черногореца Елдар Салихович и двукратния победител от Гърция Йоанис Пройос. Още двама представители на клуб „Боровец” завършиха надпреварата – Владимир Владимиров се нареди 19-и, а на позиция зад него остана Благовест Герасимов. При дамите Ивелина Крумова се изкачи с едно място от първия слалом и даде 12-о време.